Utmärkelser

2021/-22

Hedersledamot
Ken Lundahl
Förtjänsttecken
Åsa Sandberg
Uppfödarmedalj
Kennel Björshult, Marie Carlsson och Maud Hjelm, borderterrier
Kennel Markuli’s, Mari Lindström och Erik Adolfsson, borderterrier

2019/-20

Förtjänsttecken
Jan-Erik Ek
Kjell Eriksson
Jonas Wiborg
Uppfödarmedalj
Kennel House Of Softy, Ulrika Rudolph och Tino Tortoriello, wheatenterrier
Kennel Honeyfarms, Isabella Asp, parson russell terrier
Bilder från utdelningarna i lokalklubbarna ÖsTeK, VäTeK och SyTeK:

2018/-19

Förtjänsttecken
Johan Sonesson
Lena Tamm
Uppfödarmedalj
Kennel Borderbys, Ann-Charlotte Nilsson, borderterrier
Kennel Gorms, Anders & Ewa Rhodin, welshterrier
Resestipendium
Ia Cannerheim

2017/-18

Hedersledamot
AnnChristin Molin
Förtjänsttecken
Ann-Marie Figved
Agneta Åström
Uppfödarmedalj
Kennel Allaflox, Gun Werlemark, irish softcoated wheaten terrier

2016/-17

Hedersledamot
Kenneth Eliasson
Förtjänsttecken
Ken Lundahl
Cindy Pettersson
Uppfödarmedalj
Kennel Kronsäters, Rosemary Åsberg, staffordshire bull
Kennel Zue Doggy-Booms, Eva och Susanne Robertsson, yorkshire
Resestipendium
Sophia Bartholomew

2015/-16

Hedersledamot
Dan Ericsson
Förtjänsttecken

Birgitta Ekbom
Uppfödarmedalj
Kennel Residenset’s, Ewa Lundén,  släthårig fox
Resestipendium
Clara Widerholm och Natalie Johansson, delade på 8tkr.

2014/-15

Inga utdelningar

2013/-14

Hedersledamot
Lennart Nordlund
Ulla Rylander
Förtjänsttecken
AnnChristin Molin
Uppfödarmedalj
Kennel Cameron, Heléne Hulthén och Maria Söderkvist, irish softcoated wheaten
Kennel Saltisgården, Ingrid Saltzman, jack russell
Kennel Glowing, Susanna Chapman, släthårig fox

2012/-13

Förtjänsttecken
Bengt Pettersson
Thomas Uneholt

2011/-12

Förtjänsttecken
Elisabeth Turtle
Uppfödarmedalj
Kennel  Extras, Nilla Lundwall, irish softcoated wheaten
Kennel  Hot Riot’s, Birgitta Wennbom, welsh
Kennel  Rockamore, Sune och Ulla Axelsson, border
Kennel  Radagast, Berit Burmeister-Lindgren och Thomas Lindgren, parson russell
Kennel Toutchstone, Svante Frisk, parson russell
Resestipendium
Mimmi Alin

2010/-11

Uppfödarmedalj
Kennel Jaskarin, Saija Reiman Walldén och Markus Walldén, australisk
Kennel Mårax, Elisabeth Spång, skotsk
Kennel Pearlstring, Ann-Katrin Ahlstedt, yorkshire
Kennel Seamrog Christina o Thomas Uneholt, irish softcoated wheaten
Resestipendium
Josefine Byberg

2009/-10

Förtjänsttecken
Barbro Karlsson
June Eriksson-Rislund
Björn Einarsson
Kjell Andersson
Uppfödarmedalj
Kennel Werweise, Morgan Granander, sealyham och westie
Kennel Sweeping, Erica Winberg, border
Kennel Bokellas, Siv Ögren och Heléne Fridh, yorkshire
Kennel Chardas, Lena Lindström, cairn
Resestipendium
Josefine Byberg USA 5tkr

2008/-09

Hedersledamot
Gudrun Düring
Förtjänsttecken

Inger Johannesson
Uppfödarmedalj
Kennel Loddons, Alf Andersson och Ingrid Cederholm, norwich
Kennel Skeda, Anita Broms, norwich
Resestipendium
Beatrice Granlund 9tkr specialsöksutbildning

2007

Förtjänsttecken
Eva Allrin, Mia Sandgren
Uppfödarmedalj
Kennel Posh, Inger Persson och Anne Liljeberg, westie
Resestipendium
Ninna Odehag

2006

Förtjänsttecken
Irma Rydén, Åsa Sundström
Uppfödarmedalj
Kennel Löwi-Scot, Anne Lövstedt, skotsk
Resestipendium
Linnéa Gribing

2005 – 2004

skall kompletteras

HEDERSMEDLEMMAR SVTEK

Magnusson Christina HKH
Adenby Lars
Andersson Alf
Axén Håkan
Ericsson Dan
Hagström Gertrud
Hasselgren Birgitta
Jernhake Siv
Lundahl, Ken
Molin, AnnChristin
Nordlund Lennart
Olofsson Bo
Rylander Ulla
Stafberg Carl Gunnar

Avlidna hedersmedlemmar:
Ahlberg Stig, †2001
Cornéer Aase, †2007
Düring Gudrun, †2013
Eliasson Kenneth †2019
Geijer Julia, †2005
Nilsson Bengt, †2016
Peterzens Ulla, †2000
Schlyter Brita, †2007
Westerström Birgit, †1998
Österlund Ax Siv, †2016

FÖRTJÄNSTTECKEN SVTEK 1972-2004

Adeheimer Lars
Almhög Bibi och Roine
Andersson Alf
Andersson Axel
Andersson Börje
Bergerbrant Marie
Bergh Anna-Karin
Berggren Ingegerd
Berglund Britt
Björkman Aina
Blanc Lillemor
Carlsson Margaretha
Casinge Jane
Cederstrand Tina
Drotz Karin
Dyllnert Hans
Edvardsson Pia
Eliasson Kenneth
Ekegren Kerstin
Ericsson Dan
Fagerlund Ulla
Franzén Per
Fält Irene
Geijer Julia
Granfors Ann-Christin
Grünberger Ingegerd
Grünberger Jan
Grunden Lena
Gustavsson Börje
Hansson Inger
Hoppe Lena
Hägglund Ruth
Jernhake Christer
Johansson Inez
Johansson Stig
Jonsson Christina
Knutson-Hall Monika
Lagerqvist Lili
Lamme Stefan
Larsson Inga
Larsson Annika
Lennver Eva
Lethenström Ulla
Lindahl-Eriksson Karin
Lindborg Mats
Lindhé Gösta
Lindqvist Kerstin
Lundahl Stig
Löfstedt Viviann
Malm PG
Malmqvist Gösta
Mogren Inger
Nilsson Bengt
Nilsson Renata
Nordengrahn Inger
Nordlund Lennart
Nordstrand Elisabeth
Olofsson Bo
Olsén Ingrid
Olsson Connie
Olsson Inga-Lill
Olsson Kerstin
Oscarsson Agne
Peterzens Ulla
Roos-Börjesson Britta
Rudenstam Anette
Ruhl Susanne
Rylander Ulla
Sjöö Inga
Skoglund Anita
Slätten Karin
Stafberg Carl Gunnar
Strömgren Göran
Söderwall Ewa
Thorson Per
Uhlen-Svensson Berit
Undén Bernice
Walles Lotta
Wallgren Maj och Hans
Wallén Tina
Warren Benedicte
Werner Gunhild
Wenzer Sirkka
Wik Marianne
Wilson Ann-Christin
Öberg Maria
Österlund Siv

UPPFÖDARMEDALJER SvTeK 1972-2004

Airescot - norwich
Asphyddan - welsh
Axbor - border
Badgerhill - släthårig fox
Blue Heaven's - kerry blue
Blå Skuggan - bedlington
Bombax - border
Bordrocks - border
Bullkings - bull
Brösings - wheaten
Bushey's - westie
Cobby's - norwich
Crispy - strävhårig fox
Dainty - cesky
Debonaire - york
Denbis - tysk jakt
Dimwitch - welsh
Easy - norfolk
Etiquette - skotsk
Fairsky - skye
Fairylake's - wheaten
Floreo - skotsk
Footprints - york
Fracas - bedlington
Gibas - border
Glenncheck - westie, skotsk
Glennstar - glen
Coastguard's - airedale
Cobby's - norwich
Copperstone - airedale
Grandavestis - westie
Gruvbäcken - cairn
Guestling - norfolk
Hardly - westie
Hjohoo's - cairn
Hottentott - border
Igloo's - cairn
Indian Fox - släthårig fox
Isotop - bedlington
Itkins - släthårig fox
Ivanhoe - dandie dinmont
Jazzing - westie
Juniper - border
Järavallens - strävhårig fox
Klettermusens - border
Klippmarkens - tysk jakt
Labels - welsh
Lakkas - wheaten
Lillgårdens - silky
Lils - yorkshire
Ljungeldens - border
Löwi Scot - skotte
MacMahon - westie
Malmängens - airedale
Match - westie
Marimias - silky
Merry Mac - irländsk
Mic Mac - westie
Mikehill - irländsk
Ottercap - border
Pajazzo - westie
Panzarkraft - bull, norwich
Pinto - airedale
Playing - westie
Primos - westie
Rabalder - border
Raglan - skotsk
Rasken's - cairn
Renis - aussie
Roedrich - cairn
Rollick's - kerry blue
Rottriver's - cairn
Sarimont - cairn
Silverprint - skye
Skean-Dhu - westie
Skylab - skye
Slättängs - lakeland
Smash - westie
Snorrehus - cairn
So What - skotsk
Stavregårdens - york
Sunstaff - staff
Tallarnas - border
Terracotta - skotsk
TerrierRags - norwich
Times - westie
Touchstone - parson russell
Tribuns - cairn
Trientalis - border
Tweed - westie
Warmasters - bull
Velvety - bedlington
Vendetta - skotte
Wictory's - cairn
Willows - dandie dinmont
Zeus westie -
Zondas - norwich
Örvikens - border
© 2022 Svenska Terrierklubben