5 juli 2015, Eskilstuna

Lokalklubb: Östsvenska terrierklubben

332 vuxna hundar och 5 uppfödargrupper deltog

 

BEST IN SHOW
Domare: France Godbout, Kanada

1. Rollick’s Blame It On The Boogie
Kerry blue terrier
Charlotta Mellin

2. Merrymac Sensation
Irländsk terrier
Gertrud Hagström, Thomas Hagström

3. Magicpower’s Ode To Joy
Staffordshire bullterrier
Jarmo Varjela

4. Musical’s Hanky Panky
Borderterrier
Mary-Charlotte Wollentz Mattsson

 

BIS VALP 4-6 MÅNADER
Domare: Falk Siewer, Tyskland

1. Buckwheat Little Girl With A Curl
Irish softcoated wheaten terrier
Boel Rosenlund

2. Saltisgårdens Gritty McDuff
Jack russell terrier
Anna Karlsson Öberg

3. Säfva’s Catch Me If You Can
Bedlingtonterrier
Elisabet Hovberg

4. Zonzierraz Glänsande Therese
Borderterrier
Tuomo Heikkinen, Tarja Luolavuo

 

BIS VALP 6-9 MÅNADER
Domare: Martin Philips, England

1. Party-Line’s String Of Pearls
Kerry blue terrier
Peter Hellholm

2. Merrymac Zinnia Of Gold Again
Irländsk terrier
Gertrud Hagström, Thomas Hagström

3. Big Lady’s Micro-Nikita
Lakelandterrier
Ann Hunt, Bert Hunt

4. Magicpower’s Hulk Hogan
Staffordshire bullterrier
Jarmo Varjela

 

BIS VALP TOTALT
Domare: Martin Philips, England

1. Party-Line’s String Of Pearls
Kerry blue terrier
Peter Hellholm

 

BIS JUNIOR
Domare: Falk Siewert, Tyskland

1. Merrymac You Are The Winner
Irländsk terrier
Gertrud Hagström, Thomas Hagström

2. Musical’s Grease Lightning
Borderterrier
Pernilla Hedström

3. Smultronblommans Kala
Bedlingtonterrier
Helena Eriksson

4. Tribuns Jelly Bean
Cairnterrier
Eva Södervall, Louise Dufwa

 

BIS UNGHUND
Domare: Ross Delmar, Irland

1. Mc Duffy’s Athea
Kerry blue terrier
Rose-Marie Sunnanväder

2. Jaskarin Polka
Australisk terrier
Christina Karlsson

3. Rieskant’s Glamrocker
Cairnterrier
Ann Jenebring

4. August
Släthårig foxterrier
Henriette Lomholt

 

BIS BRUKS/JAKT
Domare: Falk Siewert, Tyskland

1. Klettermusen’s Elisha
Borderterrier
Anja Svensson

2. True Fairytale’s Got The Power
Jack russell terrier
Ulrika Andersson

 

BIS VETERAN
Domare: Martin Philips, England

1. Isotop’s Sprite
Bedlingtonterrier
Patricia Eriksson

2. Seamrog No More Rock’N’Roll
Irish softcoated wheaten terrier
Sandra Träff

3. Stavregårdens Yorker Atomic Swing
Yorkshireterrier
Marianne Davidsson

4. Sellandafjalls Grizla
Ceskyterrier
Mia Svärd, Michael Svärd

 

BIS UPPFÖDARGRUPP
Domare: Falk Siewert, Tyskland

1. Rollick’s
Kerry blue terrier
Charlotta Mellin, Anna Wester

2. Zipreno
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes, Katarina Svensson

3. Isabull’s
Miniatyr bullterrier
Andreas Wretström, Anna Wretström

4. Sellandafjalls
Ceskyterrier
Mia Svärd, Michael Svärd

 

JUNIORHANDLING
Domare: Anna-Lena Munkvall

1. Viktor Larsson

BARN MED HUND
Domare: Anna-Lena Munkvall

1. Fillippa Ängehult