SYTEK, 16 maj 2015

324 st anmälda vuxna hundar, 3 uppfödargrupper

 

BEST IN SHOW 
Domare: Torsten Himmrich, Tyskland

1. Jaskarin Akainu Cara Coretta
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén & Britten Thörnblad

2. Merrymac O’Sullivan
Irländsk terrier
Thomas & Gertrud Hagström

3. Tails Up Showpiece
West highland white terrier
Anna & Helena Wikström

4. Mother’sfinestabracadabra-thewizard
Irish softcoated wheaten terrier
Ulrika Rudolph

 

BIS-VALP 4-6 MÅNADER
Domare: Charlotta Mellin

1. Merrymac Zinniz Of Gold Again
Irländsk terrier
Thomas & Gertrud Hagström

2. Blåskuggans U Talking To Me
Bedlingtonterrier
Ann-Marie Lyberg & Laila Eriksson

3. Head-Master’s Fighting Spirit
West highland white terrier
Heidi Brännland

4. Borderby’s Nitty Gritty
Borderterrier
Ann-Charlotte Nilsson

 

BIS-VALP 6-9 MÅNADER
Domare: Philip Greenway, Storbritannien

1. Jennico I Luv Myself
Släthårig foxterrier
Jenny Skogsberg

2. Amaretto Mysia Zaglada
Parson russell terrier
Anette Fritzon

3. Armani
American staffordshire terrier
Veronicka Hansson

4. Rieskan’s Just Sayin’
West highland white terrier
Ann Jenebring

 

BIS JUNIOR
Domare: Laura Cox, Irland

1. Merrymac You Are The Winner
Irländsk terrier
Thomas & Gertrud Hagström

2. Reimin Flexaa
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén & Marie Fast

3. Carrottail’s Mikkel
Cairnterrier
Monica Jogeland

4. Zipreno Diamonds R Forever
American staffordshire terrier
Lena Johansson

 

BIS UNGHUND
Domare: Tom Hehir, Irland

1. Rollick’s Billie Jean
Kerry blue terrier
Bengt-Ingvar & Mildred Ingemansson

2. Sandstaffs Ibrakadabra
Staffordshire bullterrier
Johan Sandström

3. Kontrast Twix Vix
Borderterrier
Mari Magnusson

4. Allright Celtic Fox
Norfolkterrier
Gunilla Castell

 

BIS BRUKS / JAKT
Domare: Charlotta Mellin

1. J Double Barrel’s Mataaee
Parson russell terrier
Lena Nilsson-Ek

 

BIS VETERAN 
Domare: Tom Hehir, Irland

1. Cog-Wheel’s China-Girl
Norwichterrier
Kristina Jerlin

2. Prefix Ärtiga Märta
West highland white terrier
Patrik Pfeiffer

3. Yvenus Piraya
Kerry blue terrier
Dorte Bernro

4. Seamrog Sub Commander T’Pol 
Irish softcoated wheaten terrier
Anne Brügge

 

BIS UPPFÖDARGRUPP
Domare: Philip Greenway, Storbritannien

1. Jaskarin
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén

2. Mc Duffy’s 
Kerry blue terrier
Rose-Marie Sunnanväder

3. Zipreno
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes & Katarina Svensson

 

BARN MED HUND
Domare: Majvi Niveborn

1. Erika Larsson – Cairnterrier
2. Nellie Sunnanväder – Kerry blue terrier
2. Tova Hansson-Lindahl – Skotsk terrier
2. Emma Widerfors – Borderterrier
2. Jaqueline Allrin – Silkyterrier