Torsby

30 juli 2016

221 vuxna hundar och 4 uppfödargrupper deltog

 

BEST IN SHOW
Domare: Marja Salminen

1. Cameron Brain Storm
Irish softcoated wheaten terrier
Gunilla Fasnacht, Helén Hulthén

2. Big Lady’s Micro Nikita
Lakelandterrier
Bert och Ann Hunt

3. Rasken’s Running Merlene Ottey
Cairnterrier
Mats Lindborg, Elisabeth Nordstrand

4. MerryMac You Are The Winner
Irländsk terrier
Gertrud och Thomas Hagström

 

BIS VALP 4-6 MÅNADER 
Domare: Anna-Lena Munkvall

1. Yatzy Be Bop A Lula
West highland white terrier
Inger Skogman

2. Of Stonegarth Auld Lang Syne
Skotsk terrier
Peter Van Der Steen

3. Björshults Feeling Happy
Borderterrier
Marie Carlsson

4. Stjärnlidens Pandora Charm
Jack russell terrier
Lena Lemkén

 

BIS VALP 6-9 MÅNADER
Domare: Marja Salminen

1. Ibero Rocky Marciano
American staffordshire terrier
Beatrice Wetterberg

2. Gold Monargh Flush Royal
Skyeterrier
Trond Storsveen

3. Goldclint’s Guard My Way
Cairnterrier
Anna-Karin Tranehed

4. Björshults Fixat Och Klart
Borderterrier
Marie Carlsson

 

BIS JUNIOR
Domare: Henrik Johansson

1. Jaskarin Girl On Fire
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén

2. Chil Chiltha Nové Kasio
Yorkshireterrier
Helené Fridh

3. Rasken’s Klara Kookaburra
Cairnterrier
Mats Lindborg, Elisabeth Nordstrand

4. Te Ora Magic Body Art
Staffordshire bullterrier
Jonas Johansson

 

BIS UNGHUND 
Domare: Anna-Lena Munkvall

1. Big Lady’s Micro Nikita
Lakelandterrier
Bert och Ann Hunt

2. Isabull’s Lovisa Hermansson
Miniatyrbullterrier
Andreas Wretström

3. Isnegårdens A Kind Of Magic
Jack russell terrier
Ole Martin Erikssen

4. Zipreno Establishing History
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes

 

BIS BRUKS / JAKT
Domare: Anna-Lena Munkvall

1. Björshults Cassanova
Borderterrier
Marie Carlsson

 

BIS VETERAN
Domare: Inger Hansson

1. Cameron Syrup And Honey
Irish softcoated wheaten terrier
Gunilla Fasnacht

2. Diamond Ruby Baggins Of Gamwich
Norwichterrier
Marianne Isakssen

3. Jaskarin Surprise-Herself
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén, Markus Walldén

4. Magnum Opus Unbelievable Sweete
Cairnterrier
Roy Utgaard

 

BIS AVELSGRUPP
Domare: Henrik Johansson

1. Canestellas Child Of A Tv Star
Staffordshire bullterrier
Maren Solbakken

2. Sub Terram Working Girl
Borderterrier
Marie Carlsson

 

BIS UPPFÖDARGRUPP
Domare: Henrik Johansson

1. Cameron
Irish softcoated wheaten terrier
Helén Hulthén

2. Björshults
Borderterrier
Marie Carlsson, Maud Hjelm

3. Jaskarin
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén

4. Zipreno
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes, Katarina Svensson

 

JUNIORHANDLING
Domare: Anna-Lena Munkvall

  1. Robin Erikssen

 

BARN MED HUND
Domare: Anna-Lena Munkvall

  1. Elias Brosius

 

 

 

 

 

 

 

© 2017 Svenska Terrierklubben. Tema av Anders Norén.