12 juni 2016 Sigtuna

LOKALKLUBB: ÖSTSVENSKA TERRIERKLUBBEN

299 vuxna hundar och 6 uppfödargrupper deltog

 

BEST IN SHOW
Domare: Manuel Torres Delicado (ES)

1. Cameron Brain Storm
Irish softcoated wheaten terrier
Helén Hulthén, Gunilla Fasnacht


2. MerryMac O’Sullivan
Irländsk terrier
Gerturd & Thomas Hagström
3. Paul Crystal Of The York
Yorkshireterrier
Charlotte Eriksson
4. Jaskarin Magic Number
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén, Sue McCourt, Paul Yeardly

 

BIS VALP 4-6 MÅNADER
Domare: Max King (UK)

1. Doonrocks Mystery Soldier
Irländsk terrier
Gertrud & Thomas Hagström
2. Björshults Feeling Happy
Borderterrier
Marie Carlsson
3. Jaskarin Absolutly Everything
Australisk terrier
Leena Carlstedt
4. Rollick’s Skylark
Kerry blue terrier
Charlotta Mellin

 

BIS VALP 6-9 MÅNADER
Domare: Kevin Brown (DK)

1. Elite Staff Wonderful Wow
Staffordshire bullterrier
Liza Quiding
2. Goldclint’s Guard My Way
Cairnterrier
Anna-karin Tranehed
3. Goldsand’s Maxelle
Jack russell terrier
Gertrud & Thomas Hagström
4. Dono Vitam Magic Almonds
Dandie dinmont terrier
Maritha Karlsson

 

BIS JUNIOR
Domare: Morgan Granander

1. Ell-Ell’s Kingdom Hearts
Jack russell terrier
Lena & Martin Lövdahl Fasth
2. Buffalo Bull’s Orvar O’Brian
Bullterrier
Margaretha Häll
3. Sagasky Emelie
Skyeterrier
Gunilla Dahlin
4. Red Wire Point Of View
Irländsk terrier
Arne & Birgitta Sköld

 

BIS UNGHUND
Domare: Morgan Granander

1. Big Lady’s Micro-Nikita
Lakelandterrier
Ann & Bert Hunt
2. MerryMac Zinnia Of Gold Again
Irländsk terrier
Gertrud & Thomas Hagström
3. Tribuns Jelly Bean
Cairnterrier
Eva Söderwall & Louise Dufwa
4. Dartan’s Company Eva
Sealyhamterrier
Ann-Christine Strindberg

 

BIS BRUKS/JAKT
Domare: Manuel Torres Delicado (ES)

1. Björshults Casanova
Borderterrier
Marie Carlsson

 

BIS VETERAN 
Domare: Manuel Torres Delicado (ES)

1. Cameron Syrup And Honey
Irish softcoated wheaten terrier
Gunilla Fasnacht
2. Crazy Train Thriller
Borderterrier
Anna-Karin Jiderlund
3. Across Lambeth Walk
West highland white terrier
Lena Backman
4. Isotop’s Sprite
Bedlingtonterrier
Patricia Eriksson

 

BIS AVELSGRUPP 
Domare: Morgan Granander (SE)

1. Vorondo Fealoce
Släthårig foxterrier
Christina Nyström Holmestad

 

BIS UPPFÖDARGRUPP
Domare: Manuel Torres Delicado (ES)

1. Cameron
Irish softcoated wheaten terrier
Helén Hulthén
2. Zican’s
American staffordshire terrier
Cecilia Benjaminsson
3. Jaskarin
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén
4. Björshults
Borderterrier
Marie Carlsson, Maud Hjelm

 

JUNIORHANDLING
Domare: Annika Eriksson

1. Wilma Eriksson
2. Ia Cannerheim

BARN MED HUND
Domare: Annika Eriksson

1. Liam Ahlberg
2. Olivia Eriksson, Elsa Axén, June Odell