10 oktober 2015

276 hundar deltog, 7 uppfödargrupper

 

BEST IN SHOW
Domare: Carl Gunnar Stafberg

1. Filisite Brash Tattoo By Spirit
Skotsk terrier
Anna Kiryanova

2. Jaskarin Sirius
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén & Marcus Walldén

3. Sandstaffs Ibrakadabra
Staffordshire bullterrier
Johan Sandström

4. Cameron Rockferry
Irish softcoated wheaten terrier
Helén Hulthén

 

BIS VALP 4-6 MÅN
Domare: Monika Vikner Stafberg

1. Primos Chiquitita
West highland white terrier
Bengt-Åke Gummesson

2. Jaskarin Girl On Fire
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén

3. LHurt’s ArchdukeOf Mustards
Dandie dinmont terrier
Leena Hurt

4. Svarthögens Prinsessan På Ärten
Borderterrier
Ulrika Leijonberg

 

BIS VALP 6-9 MÅN
Domare: Carl Gunnar Stafberg

1. Crowfox Isadora Duncan
Strävhårig foxterrier
Gunvor Petersson

2. Stonemeadow’s Head In The Clouds
English toy terrier
Linda Algotsson

3. Shyloch Tango
Kerry blue terrier
Lena Pålsson

4. Tyrara’s Snowflake’s Double Dream
Staffordshire bullterrier
Charlott Jakobsson

 

BIS JUNIOR
Domare: Patrik Cederlöf

1. Dual Master’s First Class Lady
American staffordshire terrier
Sandra Larsson

2. Rabben’s Tabby
Airedaleterrier
Halvor Sigfridstad

3. Zue Doggy-Booms Implied Highup Girl
Yorkshireterrier
Susanne Robertsson

4. Rockamore Lyra
Borderterrier
Sune Axelsson

BIS UNGHUND
Domare: Anna-Lena Munkvall

1. Celunas Kodak Moment
Staffordshire bullterrier
Åsa Björkman Monthan & Petra Mets

2. Rasken’s Royal Gambler
Cairnterrier
Susanne Dufva

3. Crazy Train Cranberry
Borderterrier
Anna-Karin Jiderlund

4. Reimin Flexaa
Australisk terrier
Marie Fast & Saija Reiman-Walldén

 

BIS BRUKS / JAKT
Domare: Anna-Lena Munkvall

1. Björshults Cassanova
Borderterrier
Marie Karlsson

2. Fröken Fräkens Beppe Wholgerz
Parson russell terrier
Anette Carlsson

BIS VETERAN 
Domare: Patrik Cederlöf

1. Jaskarin Surprise-Herself
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén & Marcus Walldén

2. Cameron Hot-Lips
Irish softcoated wheaten terrier
Ulla & Kurt Wahlström Hörberg

3. Cometstaff Brush Strokes
Staffordshire bullterrier
Patrik Lundqvist

4. Across Lambeth Walk
West highland white terrier
Lena Backman

 

BIS AVELSGRUPP
Domare: Monika Vikner Stafberg

1. Fairmac Highness in Heaven
Dandie dinmont terrier
Leena Hurt

2. Emblazy’s Illbatting
Parson russell terrier
Anne Karlsson

BIS UPPFÖDARGRUPP
Domare: –

1. Cameron
Irish softcoated wheaten terrier
Helén Hulthén

2. Björshults
Borderterrier
Marie Karlsson

3. Zipreno
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes & Katarina Svensson

4. Sellandafjalls
Ceskyterrier
Mia & Michael Svärd

 

JUNIORHANDLING
Domare: Catharina Hasselgren

1. Felix Fransson
2. Frida Malm
3. Wilma Eriksson

 

BARN MED HUND
Domare: Catharina Hasselgren

1. Simon Fransson
2. Olivia Eriksson