SYTEK, 12 september 2015

276 st anmälda vuxna hundar, 4 uppfödargrupper

 

BEST IN SHOW 
Domare: Siv Jernhake

1. Sandstaffs Ibrakadabra
Staffordshire bullterrier
Johan & Maria Sandström

2. Merrymac O’Sullivan
Irländsk terrier
Gertrud & Thomas Hagström

3. Crispy Pretty Perfect
Strävhårig foxterrier
Agneta Åstöm

4. I’m Strong Like A Storm Tikrasbildu
Skotsk terrier
Peter van der Steen

 

BIS VALP 4-6 MÅNADER
Domare: Cindy Pettersson

1. Zipreno Establishing History
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes

2. Gorms Virriga Vilm
Welsh terrier
Ewa Rhodin

3. Nellyson’s Crem-Dalla-Crem
Australisk terrier
Tina Nordgren

4. Mistily’s Foxs On The Rocks
Släthårig foxterrier
Christina Daniels

 

BIS VALP 6-9 MÅNADER
Domare: Andrew Westwood

 1. Merrymac Zinnia Of Gold Again
Irländsk terrier
Gertrud & Thomas Hagström

2. Toreadors Kickapoo Takala
Welshterrier
Sissi Idman

3. Irisblu Dimond Edge
Kerry blue terrier
Rose-Marie Sunnanväder

4. Lakkas Mio
Irish softcoated wheaten terrier
Loriann Jagenheim

 

BIS JUNIOR
Domare: Benny Blidh von Schedvin

1. Big-Lady’s Micro-Nikita
Lakelandterrier
Ann & Bert Hunt

2. Tribuns Jelly Bean
Cairnterrier
Ewa Söderwall & Louise Dufwa

3. Zican’s Bz El Diablo
American staffordshire terrier
Cecilia Benjaminsson

4. Floreo Strawberry
Skotsk terrier
Monika Knutsson-Hall

 

BIS UNGHUND
Domare: Marie Hamill

1. Sandstaffs Ibrakadabra
Staffordshire bullterrier
Johan & Maria Sandström

2. Tails Up Showpiece
West highland white terrier
Helena Wikström

3. Elilott’s She’s A Magic Serenade
Yorkshireterrier
Charlotta Jacobsson

4. Hjohoo’s Just Close Hjour Eyes
Carinterrier
Linda Klasson

 

BIS BRUKS / JAKT
Domare: Cindy Pettersson

1. Konstrast Twix Vix
Borderterrier
Mari Magnusson

 

BIS VETERAN
Domare: Jul Hamlot

1. Sinrazz Kimberley
Irish softcoated wheaten terrier
Madeleine Jönsson

2. Parastone’s Because Its Me
American staffordshire terrier
Kira Andie Lorensen

3. Danscan’s Fredrik
Parson russell terrier
Lene Nordström

4. Rottriver’s Canasta
Cairnterrier
Monica Johansson

 

BIS AVELSGRUPP
Domare: Benny Blidh von Schedvin

1. Lakkas Durello
Irish softcoated wheaten terrier
Hilde Nybom

2. Zipreno A Glory to Aristizabal
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes

 

BIS UPPFÖDARGRUPP
Domare: Jul Hamlot

1. Cameron
Irish softcoated wheaten terrier
Helén Hulthén

2. Zipreno
American staffordshire terrier
Hossein Mohaddes & Katarina Svensson

3. Pinto
Airedaleterrier
Pia & Stefan Lundberg

4. Joddricks
Staffordshire bullterrier
Laila Ström

 

JUNIORHANDLING
Domare: Anne Liljeberg

1. Alice Björling
2.  Henrik Lindén

 

BARN MED HUND

Domare: Anne Liljeberg

1.  Jacqueline Allrin