(Resultaten uppdaterades 2015-02-27)

Vilken respons vi fått, härligt att det rör på sig i skogarna runt om i landet. 20 hundar med i resultatlistan, varav några får delade platser. En del hundar har gått många spår under 2014 men bara 5 resultat får räknas med i tävlingen om årets viltspårsterrier, varav (2)resultat från samma domare.

Statuter / poängberäkning →

 

1. SE VCH River Deep’s River Queen
175 poäng (ökl, 5 tävl)
Cairnterrier, förare Jan-Inge Johansson

2. SEVCH Pretty Angels Chosen Bonfire
125 poäng (ökl, 5 tävl)
Staffordshire bullterrier, förare Victoria Gunnarsson

3. SEUCH, SEV-09, SEVCH Wheaten Islands Lord Spencer  
120 poäng (ökl, 5 tävl)
Irish Softcoated Wheaten Terrier, förare Per Faléus

4. SEVCH Sub Terram End Of Discussion
115 poäng (ökl, 5 tävl)
Borderterrier, förare Göran Lundgren

4. SE UCH SE VCH Elisheba Cinco Stevie Nicks
115 poäng (ökl, 5 tävl)
Jack russell terrier, förare Roger Göstas

6. SEVCH Russeltuvans Snow White 
110 poäng (ökl, 5 tävl)
Jack Russell Terrier, förare Lena Zetterberg

7. SE UCH SE VCH Elisheba Siete Ti-Ni-Nee-Ni-Nu
105 poäng (ökl, 5 tävl)
Jack russell terrier, förare Roger Göstas

8. SEVCH Vällhaga Gårds Catwoman
102 poäng (ökl, 4 tävl)
Jack Russell Terrier, förare Anna Nilsson

9. DECH, SEUCH, SEVCH,VDHCH Grebnello Silvano    
100 poäng (ökl, 5 tävl)
Irish Softcoated Wheaten Terrier, förare Per Tamm

9. SEVCH Star Symphony Angelwind
100 poäng (akl, ökl, 4 tävl)
Silky Terrier, förare Paula Viik

11. SEUCH, SEVCH Capa Tosta Firecracker  
90 poäng (ökl, 4 tävl)
American Staffordshire Terrier, förare Angelica Karlsson

11. SEVCH Danjous Buff Beauty  
90 poäng (ökl, 4 tävl)
Cairnterrier, förare Anna-Carin Granqvist

13. DECH, SEUCH, SEVCH, SEUCH, SEV-09  Nittany Lion Vs Golden Gopher
85 poäng (ökl, 4 tävl)
Irish Softcoated Wheaten Terrier, förare Per Tamm

14. CIB, DKUCH, FIUCH, SEUCH, SEV-09, SEVCH Delta Blue Aqua
80 poäng (ökl, 4 tävl)
Bedlingtonterrier, förare Nina Engevi

15. SEVCH Garpenborgs Oxygen    
75 poäng (ökl, 3 tävl)
Staffordshire bullterrier, förare, Cecilia Andersson

16. SEVCH Mina Yorkar Tummelisa
72 poäng (ökl, 4 tävl)
Yorkshireterrier, förare Anna Nilsson

17. SEVCH Lisjös Kalle     
70 poäng (ökl, 3 tävl)
Airedaleterrier, förare Ewa Jakobsson

18. C.I.B, EUW-11, LP1, RLD N&F&A&M, SEV-12, SE&FIUCH, SEVCH Capa Tosta Lupetta 
50 poäng (ökl, 2 tävl)
American Staffordshire Terrier, förare Carola Lindh

19. SEVCH Jackeroo Vics Magnificant Scot
40 poäng (ökl, 2 tävl)
Airedaleterrier, förare Susanne Sarezäter

20. RLD F, RLD N, SEUCH, SEVCH Footprints Morning Storm   
22 poäng (ökl, 2 tävl)
Yorkshireterrier, förare Anita Skoglund

21. RLD N Footprints Special Morning
15 poäng (akl, 1 tävl)  Yorkshireterrier, förare Anita Skoglund

21. True Fairytale’s Belive In Me 
15 poäng (akl, 1 tävl)
Jack Russell Terrier, förare Hanna Andersson