LOKALKLUBB: östSVENSKA TERRIERKLUBBEN

312 vuxna hundar och 5 uppfödargrupper deltog

BEST IN SHOW – Domare Torsten Himmrich Tyskland
1 Merrymac Edition Of Gold irländsk Gertrud och Thomas Hagström
2 Rottriver’s Partyman cairn Krister Olander Lindblom
3 Jaskarin Rise Like A Phoenix australisk Saija Reiman-Walldén
4 Modny Style Loverboy At Seamrog wheaten Christina Uneholt

BIS-BIM – Domare Kimmo Mustonen Finland
1 Jaskarin Girl On Fire australisk Saija Reiman-Walldén
2 Fireflash Gold Dust irländsk Gertrud och Thomas Hagström
3 Björshults Arne Anka border Tommy Farnerud
4 Scartorp What a Magic lakeland Ann och Bert Hunt

BIS-valp 4-6 månader – Domare Veli-Pekka Kumpumäki Finland
1 Rollick’s Hey I’m Hot News kerry blue Anna Wester
2 Hoffen staff bull Laila Ström
3 Whistlewood’s Best Intensions jack russell Elisabeth Strömgren
4 Musical’s Flip a Coin border M-C Wollentz Mattson

BIS-valp 6-9 månader – Domare James Byrnes Irland
1 Merrymac Illusion jack russell Gertrud och Thomas Hagström
2 Scartop Defiant lakeland Ann och Bert Hunt
3 Zetamaz Limited Edition släth. fox Sara Sanderfors
4 Isotop’s Quality Brand bedlington Lena Byberg

BIS Junior – Domare Adrian Walmsley Australien
1 Merrymac Edition Of Gold irländsk Gertrud och Thomas Hagström
2 Forlegd I Am Groot sealyham Monica Skarborn
3 Crudha Dubh Béal Bán staff bull Maria Silverglantz
4 Scartop What A Magic lakeland Ann och Bert Hunt

BIS Unghund – Domare Kimmo Mustonen Finland
1 Säfva’s Something Beautiful bedlington Elisabeth Hovberg
2 Q-Pidu Van Voliny Home lakeland Ann och Bert Hunt
3 Rascalstaff Enchantress staff bull Malin Ask
4 Rottriver’s Uncover släth. fox Krister Olander Lindblom

BIS Veteran – Domare Torsten Himmrich Tyskland
1 Metal Staff Dream Evilbritishssteel staff bull Johan Norgren
2 Lyckliga Helleborus Busiga Brunöga border Nicole Henderson
3 Löwi-Scot Warren Amourette skotsk Anita Östby
4 Classic Dream’s Mini Piff miniatyrbull Cecilia Karlsson och Pernilla Rydberg

BIS Avelsgrupp – Domare Adrian Walmsley Australien
1 Celunas Heartbreaker To Kronsäter staff bull Rosemary Åsberg
2 Model Meaker Red Mist Sola Dils ast Katarina Bäck

BIS Uppfödargrupp – Domare James Byrnes Irland
1 Rascalstaff staff bull Malin Ask
2 Jaskarin australisk Saija Reiman-Walldén
3 Björshults border Marie Carlsson och Maud Hjelm
4 Zican’s ast Cecilia Benjaminson

Juniorhandling yngre – Domare Johan Sandström Sverige
1 Simon Fransson border
2 Emma Oldén westie
Juniorhandling äldre – Domare Johan Sandström Sverige
1 Felix Fransson border
Vinnare total: Felix Fransson
Barn med Hund – Domare Johan Sandström Sverige
1 Vendela Cederlöv staff bull
Antal anmälda vuxna hundar: 312
Antal deltagande uppfödargrupper i stora ringen: 5