17 MAJ 2014

289 hundar deltog, 2 uppfödargrupper

BEST IN SHOW

Domare: Nemanja Novajovic, Serbien

1

Merrymac Roughrider

IRLÄNDSK TERRIER

Gertrud & Thomas Hagström

2

Blå Skuggans Mission Possible

BEDLINGTONTERRIER

Svetlana Pryakhina

3

Sweeping There Must Be An Angel

BORDERTERRIER

Erica Winberg

4

Adorable Little Miss Sunshine

NORFOLKTERRIER

Anne Johnsen

BIS VALP 4-6 MÅNADER

Domare: Luis Garjao Henriques, Portugal

1

Isotop’s I Believe in Miracles

BEDLINGTONTERRIER

Inger Sultan

2

Curiosity Power Of Passion

SILKYTERRIER

Eva & Josephine Allrin

3

McDuffy’s Athea

KERRY BLUE TERRIER

Rose-Marie Sunnanväder

4

Beachrunner’s Don Rillosson

PARSON RUSSELL TERRIER

Anja Månström

BIS VALP 6-9 MÅNADER

Domare: Pia Lundberg

1

Merrymac Calender Girl

JACK RUSSELL TERRIER

Gertrud & Thomas Hagström

2

Meadowlake Once In A Blue Moon

BORDERTERRIER

Lena Eriksson

3

Zeloqi’s A Little Star

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER

Fanny Waginder

4

Magnicka’s Edmar Af Cotte

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Veronica Strömkvist

BIS JUNIOR

Domare: Petter Steen, Norge

1

Merrymac Winston C

IRLÄNDSK TERRIER

Thomas Och Gertrud Hagström

2

Rottriver’s Blue Moon

SLÄTHÅRIG FOXTERRIER

Krister Olander Lindblom

3

Swedestaff’s MBT Fionna Cozcosita

MINIATYRBULLTERRIER

Claes Olsson

4

Queenie Bee-Master

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER

Fanny Waginder

BIS UNGHUND

Domare: Lillian Lleton, Danmark

1

Shyloch Quriosa

KERRY BLUE TERRIER

Rasmus & Louise Jacobsen

2

Adorabel Walking On Sunshine

NORFOLKTERRIER

3

Kahlu’as Rain Drops

WELSHTERRIER

Ingegerd Mathiesen

4

Clipstone Sail Away

BORDER

Ann-Charlotte Nilsson

BIS BRUKS/JAKT

Domare: Petter Steen, Norge

1

Stjärnliden’s Noted Crystal Opal

JACK RUSSELL TERRIER

Sofie Lundqvist

2

Double Barrel’s Mataaee

PARSON RUSSELL TERRIER

Lena Nilsson Ek

BIS VETERAN

Domare: Pia Lundberg

1

Trollängen’s Tweedledum

NORFOLKTERRIER

Maria Severinson

2

Tejarpsdalens Isabella

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Anita Lindahl

3

Floreo Kassia

SKOTSK TERRIER

Monica Knutsson-Hall

4

Gryphon’s Coventry Climax

NORWICHTERRIER

Lone Bauder Johansson

BIS UPPFÖDARGRUPP

Domare: Luis Gorjao Henriques, Portugal

1

Saltisgårdens

JACK RUSSELL TERRIER

Ingrid Saltzman

2

Cameron

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Helén Hulthén

JUNIORHANDLING

Domare: Susanne Kryhl

1

Pauline Romberg, Markaryd

BARN MED HUND

Domare: Agneta Åström

1

Mia Metsokumputhun

2

Kate Richard

Jacquline Allrin

Hektor Näzelius

Tova Hansson Lindahl