31 MAJ 2014 – plats: Vilsta / eskilstuna

378 hundar anmälda, 5 uppfödargrupp

BEST IN SHOW

Domare: Peter Green, USA

1

Crispy Pretty Perfect

STRÄVHÅRIG FOXTERRIER

Agneta Åström

2

Canis Rocker Fire

AIREDALETERRIER

Tomasz Krawczyk

3

Big Lady’s Micro-Invader

LAKELANDTERRIER

Ann Kilsund, Bert Hunt

4

Cameron Brain Storm

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Helén Hulthén, Werner Fasnacht

BIS VALP 4-6 MÅNADER

Domare: Geir Flyckt Pedersen, USA

1

Lord Of Staffs SZ Gods Angel

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Patrik Lundqvist

2

Perhaps Song To Remember

SKOTSK TERRIER

Catharina Hasselgren, Birgitta Hasselgren

3

Primos Intelligent Writer

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Bengt-Åke Gummesson

4

Isotop’s I Live For The Applause

BEDLINGTONTERRIER

Patricia Eriksson, Malin Byberg

BIS VALP 6-9 MÅNADER

Domare: Beth Sweigart, USA

1

Sorrel Hill King Of Hearts

IRLÄNDSK TERRIER

Anne Sollerud

2

Cometstaff Invincible

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER

Petra Mets Håkansson

3

Crazy Train Cranberry

BORDERTERRIER

Anna-Karin Jiderlund

4

Irish Mesmerize’s Dracula

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Isabella Björling

BIS VALP TOTALT

Domare: Beth Sweigart, USA

1

Sorrel Hill King Of Hearts

IRLÄNDSK TERRIER

Anne Sollerud

BIS JUNIOR

Domare: Liz Cartledge, Storbritannien

1

Red Wire Mastermind

IRLÄNDSK TERRIER

Birgitta Sköld, Arne Sköld

2

Cameron Rock With You

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Helén Hulthén

3

Cometstaff Hasselblad

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER

Åsa Monthan Björkman

4

Stummelbols Survivor

NORFOLKTERRIER

Annelie Forsner

BIS UNGHUND

Domare: Beth Sweigart, USA

1

Crispy Pretty Perfect

STRÄVHÅRIG FOXTERRIER

Agneta Åström

2

Jaskarin Salvatore

AUSTRALISK TERRIER

Saija Reiman-Walldén, Markus Walldén

3

Cracknor Colour Me Red

NORFOLKTERRIER

Kenneth Eliasson

4

Merrymac U R The Best

IRLÄNDSK TERRIER

Sofia Persson

BIS BRUKS/JAKT

Domare: Geir Flyckt Pedersen, USA

1

Anbis Läckra Luna

JACK RUSSELL TERRIER

Ricky Leid

BIS VETERAN

Domare: –

1

Isotop’s Prada Collection

BEDLINGTONTERRIER

Lena Lidsell, Karolina Lidsell

2

Allright Gin Orange

NORFOLKTERRIER

Annette Tejby

3

Seamrog Sub Commander T’Pol

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Anne Brügge

4

Primos Miss Universe

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Bengt-Åke Gummesson

BIS UPPFÖDARGRUPP

Domare: Anne Klaas, Estland

1

Merrymac

IRLÄNDSK TERRIER

Gertrud Hagström, Thomas Hagström

2

Isotop’s

BEDLINGTONTERRIER

Ann-Marie Byberg, Malin Eriksson, Lena Byberg

3

Cameron

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Heléne Hultén

4

Capa Tosta

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Maria Olivemark, Luigi Ferrara

JUNIORHANDLING

Domare: Chris Stobbie, Australien

1

Maja Fredriksson

2

Alice Björling

3

Madicken Eliasson

4

Jazz Iraktan

BARN MED HUND

Domare: Chris Stobbie, Australien

1

Felix Fransson

2

Alma Holmgren

Emelia Mäkelä