14 SEPTEMBER 2014

331 hundar var anmäldav varav 46 valpar, 5 uppfödargrupper deltog i finalen

 

BEST IN SHOW

Domare: Dodo Sandahl

1

Big Lady’s Micro-Invader

LAKELANDTERRIER

Ann Kilsund

2

Canis Rocket Fire

AIREDALETERRIER

Tomasz Krawczyk

3

Tribuns Earl Grey

CAIRNTERRIER

Eva Södervall

4

Jaskarin Magic Eyes

AUSTRALISK TERRIER

Britten Thörnblad & Saija Reiman-Walldén

BIS VALP 4-6 MÅNADER

Domare: Morgan Granander

1

Rottriver’s Cinnamon Waffel

CAIRNTERRIER

Anna-Karin Hardebrink

2

Smash Rock Sky

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Louise Thomson

3

True Fairytale’s Too Hard To Resist

JACK RUSSELL TERRIER

Ulrika Andersson

4

Frevens Fera Reborn Warrior

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Louise Jönsson

BIS VALP 6-9 MÅNADER

Domare: Gerhard Pöllinger, Österrike

1

Jackflash Serious Sally

JACK RUSSELL TERRIER

Ulrika Larsson

2

Curiosity Power of Passion

SILKYTERRIER

Eva Allrin

3

Goldroad’s Golden Wonder

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Helén Sjöholm

4

Carrotail’s Miss Hollyfield

CAIRNTERRIER

Annika Vedlund

BIS JUNIOR

Domare: Kevin Maye, Irland

1

Rottriver’s Blue Moon

SLÄTHÅRIG FOXTERRIER

Anna Jenebring

2

Dundee Especial Friend

SKOTSK TERRIER

Christina Hüttner

3

Mc Duffy’s Athea

KERRY BLUE TERRIER

Rose-Marie Sunnanväder

4

Jenny of the New Husken

WELSHTERRIER

Inga Hyldahl

BIS UNGHUND

Domare: Morgan Granander

1

Pet Pursuit Butterfly Effect

SILKYTERRIER

Dennis Gustafsson

2

Art Direkt Airedale Bodyguard

AIREDALETERRIER

Åke Sandin & Bert Hunt

3

Merrymac Winston C

IRLÄNDSK TERRIER

May Ohlin

4

Sandstaffs Full Forward

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER

Johan Sandström

BIS VETERAN

Domare: Kevin Maye, Irland

1

Cameron Hot-Lips

IRISH SOFTCOATED WHEATEN

Kurt & Ulla Wahlström

2

Art of Breeding Beautiful Zafire

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Kira Andie Lorensen

3

Prefix Ärtiga Märta

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Patrik Pfeiffer

4

Cog-Wheel’s China-Girl

NORWICHTERRIER

Kristina Jerlin

BRUKS / JAKT

Domare: Gerhard Pöllinger, Österrike

1

Saltisgårdens Rocket Man

JACK RUSSELL TERRIER

Ingrid Saltzman

2

Killkenny’s Water-Lily

SLÄTHÅRIG FOXTERRIER

Susanne Kryhl

BIS AVELSGRUPP

Domare: Morgan Granander

1

Tejarpsdalens Isabella

IRISH SOFT COATED WHEATEN TERRIER

Peter Lindahl

2

Djawa Tipit Z Hanky

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Patrik Cederlöf & Cecilia Benjaminsson

BIS UPPFÖDARGRUPP

Domare: Dodo Sandahl

1

Cameron

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

Helén Hulthén

2

Trollängens

NORFOLKTERRIER

Anette Erlansson & Matti Palm

3

Zican’s

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Patrik Cederlöf & Cecilia Benjaminsson

4

Gibas

BORDERTERRIER

Birgitta Backler & Anders Niklasson

JUNIORHANDLING

Domare: Majvi Niveborn

1

Nicolas Racaj

BARN MED HUND

Domare: Majvi Niveborn

1

Tova Hansson Lindahl

2

Anneli Hansen

Jacquline Allrin

Jason Allrin

Mia Metsokumputhun