5 augusti 2017

Åsarna

LOKALKLUBB: Nedre norrlands terrierklubb

181 vuxna hundar och 4 uppfödargrupper deltog

BEST IN SHOW
Domare: Ingrid Borchorst

1 Ashcroft Wedding Singer
Bedlington
Ninna Odehag

2 Cameron Rock My World
ISCW
Heléne Hulthén

3 Big Lady’s Red Baron
Airedale
Jenny-Ann Hofverberg

4 Jaskarin Sirius
Australisk
Christina Karlsson

BIS-valp 4-6 månader 
Domare: Jan-Erik Ek

1 Fastlove’s I’m Double Trouble
Australisk
Marie Fast

2 Royal Flame Full Of Charisma 
AST
Kristel Vôsu

3 Airepatrol’s Stole The Show
Airedale
Marie-Louice Holm

4 Jexmo Scarlett
Border
Jessica och Johan Sandrieser

BIS-valp 6-9 månader och TOTAL
Domare: Ingrid Borchorst

1 Vitsuddens Destiny
JRT
Netti Wretman

2 Zue Doggy-Booms Pearly Hot Baubles
York
Susanne Robertsson

3 Chelsea’s Lifelong Fast Lane 
Bedlington
Patricia Eriksson, Eva Byberg

4 Jaskarin Nobody But Me
Australisk
Saija Reiman-Walldén

BIS Junior
Domare: Kaisa Metteri-Gold

1 Northbound Fred Fella
Kerry Blue
Tor-Eirik Huldt-Hagan

2 Harrystaff’s Xavier
Staff
Jon-Ol Lindberg

3 Blue Foundation Pinkie Pie 
Bedlington
Josefine Olsson

4 Scartop Boudica
Lakeland
Ann och Bert Hunt

BIS Unghund

Domare: Jan-Erik Ek

1 Willow Wind First Class Firecracker 
Bedlington
Ann-Marie Lyberg

2 Björshults Fixat Och Klart
Border
Marie Carlsson

3 Cameron Oh La La
ISCW
Helén Hulthén

4 Ibero Rocky Marciano
AST
Beatrice Wetterberg

BIS Veteran
Domare: Kaisa Metteri-Gold

1 Jaskarin Surprise-Herself
Australisk
Saija Reiman-Walldén, Markus Walldén

2 Cameron Syrup And Honey
ISCW
Gunilla Fasnacht

3 Zue Doggy-Booms Le Livre D’Histoire
york
Susanne Robertsson

4 Björshults Yrsa
Border
Marie Carlsson

BIS Uppfödargrupp
Domare: Jan-Erik Ek

1 Björshults
Border
Marie Carlsson, Maud Hjelm

2 Smokey’s
AST
Ann-Christin och Lennart Krusberg

3 Jaskarin
Australisk
Saija Reiman-Walldén

4 Quai’s 
JRT
Mathias och Emelie Rönnbäck

Juniorhandling
Domare: Andrea Blomberg

1 Simon Fransson

Barn med Hund
Domare: Andrea Blomberg

1 Alice Kronqvist
2 Viktoria Ovesen och Kristian Ovesen