BEST IN SHOW
Domare: John Hartigan

1 Westicon Highland Knight
West highland white terrier
Monica Richard 

2 Crispy Hijacker
Strävhårig foxterrier
Agneta
 Åström 

3
First Class Willow Wind The Phoenix
Bedlingtonterrier
Ann-Marie Lyberg

4 Hjohoo’s All Hjo Ever Wanted
Cairnterrier
Elisabeth Teodorsson

 

BIS-valp 4-6 månader
Domare: Gertrud Hagström

1 Hjohoo’s Love The Way Hjo Look
Cairnterrier
Elisabeth Teodorsson


2
Rabalder Gnutta Flax
Borderterrier
Lena Eriksson

3 Northflash Cross My Heart
Airedaleterrier
Pernilla Ouis

4 Mon Chateau d’ Elvira  
Jack Russell
Mari Hultberg Nylander

 

BIS-valp 6-9 månader
Domare: Carl Gunnar Stafberg

1 Rottriver’s Uncover
Släthårig foxterrier
Carina Mörkstedt Persson

2 Coquet Water I Have A Dream
Bedlingtonterrier
André Bentzer


3 Carrottail’s Melina

Cairnterrier
Monica Johansson 

4 Anna Karenina

Dandie dinmont terrier
Maritha Karlsson

 

BIS Junior
Domare: Peter Lauber

1 Scartop Boudica
Lakelandterrier
Ann och Bert Hunt

2 Merrymac Cream Of The Cropp
Irländsk terrier
Gertrud och Thomas Hagström

3 Kicker Rock Another Day In Paradise
Borderterrier 
Ingrid Christina Ask

4 Nicla Zeta Juno Azumi
Skotsk terrier
Jane Juel Hansen

 

BIS Unghund
Domare: Mette Sörum

1 Amazing Staffs Jiggling Bandit
Staffordshire bullterrier 
Christina Dibbern Larsen

2 Residenset’s Pirates Code
Släthårig foxterrier 
Ewa Lundén

3 Willow Wind First Class Firecracker
Bedlingtonterrier
Ann-Marie Lyberg 

4 Mio Monello My Fair Lady

Norwichterrier
Ann-Marie Figved

 

BIS Bruks/jakt
Domare: Carl Gunnar Stafberg

1 Beachrunner’s Don Rillosson
Parson russell terrier
Anja Månström

2 J Carmal’s Fox
Borderterrier
Maria Erlandsson

 

BIS Veteran
Domare: Mette Sörum

1 Adorabel Little Miss Sunshine
Norfolkterrier
Anne Johnsen

2 Toftahill Express Yourself
Border
Susanne Kuylenstierna

3 Alvens Attans Amalia
American staffordshire terrier
Matilda Staberg

4 Indianfox’s Polaris Scrambler
Släthårig foxterrier
Ida Martinsson

BIS Avelsgrupp
Domare: Johan Hartigan

1 Kalan Kingsburgh
Cairn
Mats Lindborg, Åke Larsson, Willem Jansen

BIS Uppfödargrupp
Domare: Gertrud Hagström

1 Zicans
American staffordshire terrier
Cecilia Benjaminsson

2 Adorabel
Norfolkterrier
Anne Johnsen

3 Residenset´s
Släthårig foxterrier
Ewa Lundén

4 Kullehus
Cairnterrier
Agneta Larsson

Juniorhandling
Domare: Mette Sörum

1 Ludvig Stenkula  
Staffordshire bullterrier


Barn med Hund

Domare: Petra Åström

1 Tova Hansson Lindahl
Irish softcoated wheaten terrier