Östersund/Åsarna

7 augusti 2016

198 vuxna hundar och 4 uppfödargrupper deltog

 

BEST IN SHOW
Domare: Andreas Schemel

1. Sir-Will’s Russki Gorki
Kerry blue terrier
Camilla Midthjell

2. Big Lady’s Micro-Nikita
Lakelandterrier
Ann & Bert Hunt

3. Isotop’s Sprite
Bedlingtonterrier
Patricia Eriksson

4. Jexmo Macklemore
Borderterrier
Jessica & Johan Sandrieser

 

BIS VALP 4-6 MÅNADER
Domare: Luis Gorjao-Henriques, Portugal

1. Sveduddens Ida
Jack russell terrier
Marina Öhlund

2. Yatzy Be Bop A Lula
West highland white terrier
Inger Skogman

3. Garpenborg’s Astrid
Staffordshire bullterrier
Maria Nordin

4. Trudies Ermintrude
Släthårig foxterrier
Raija Grönlund

 

BIS VALP 6-9 MÅNADER 
Domare: Andreas Schemel, Österrike

1. Goldclint’s Guard My Way
Cairnterrier
Anna-Karin Tranehed

2. Fastlove’s Golden Eyes
Australisk terrier
Marie Fast

3. Norrstjärnans Mizzy
Jack russell terrier
Eva Lena Andersson

4. Rollick’s Skyhawk
Kerry blue terrier
Sandra Träff

 

BIS JUNIOR 
Domare: Luis Gorjao-Henriques, Portugal

1. Jaskarin Girl On Fire
Australisk terrier
Saija Reiman-Walldén

2. Cobby’s Just Right
Norwichterrier
Anna-Karin Halfvarsson

3. Alcaphi’s Jiffy Pop On Fire
Irländsk terrier
Anette Bodin

4. Let’s Rock Private Dancer
Jack russell terrier
Danne Andersson Wretman

 

BIS UNGHUND
Domare: Mette Sörum, Danmark

1. Big Lady’s Micro-Nikita
Lakelandterrier
Ann & Bert Hunt

2. Outbackred Fastlove Grace O’Rahna
Australiskterrier
Marie Fast

3. Galactic Defender Midwinter Blue   
Bedlingtonterrier
Anneli Varg

4. Abadene Otello
Släthårig foxterrier
Carina Lundgren

 

BIS BRUKS/JAKT
Domare: Luis Gorjao-Henriques, Portugal

1. Norrstjärnans Fixxa 
Jack russell terrier
Eva Lena Andersson
BIS VETERAN 
Domare: Mette Sörum, Danmark

1. Isotop’s Sprite
Bedlingtonterrier
Patricia Eriksson

2. Flash Black Tito Long Step
American staffordshire terrier
Andrea Larsson

3. Cameron Delayed Devotion
Irish softcoated wheaten terrier
Kurt & Ulla Wahlström

4. Jexmo Excalibur
Borderterrier
Jessica Sandrieser

 

BIS AVELSGRUPP 
Domare: Mette Sörum, Danmark

1. Bodils Xalvia
Släthårig foxterrier
Raija Grönlund

 

BIS UPPFÖDARGRUPP 
Domare: Luis Gorjao-Henriques, Portugal

1. Jexmo
Borderterrier
Jessica & Johan Sandrieser

2. Emmerdale’s
Staffordshire bullterrier
Ulla-Britt & Susanne Östman

3. Trudies
Släthårig foxterrier
Raija Grönlund

4. Vitsuddens
Jack russell terrier
Anna Vilsson

 

JUNIORHANDLING
Domare: Johan Sandrieser

1. Olivia Eriksson
2. My Majaniemi

BARN MED HUND
Domare: Johan Sandrieser

1. Wilma Eriksson

 

 

 

 

 

© 2017 Svenska Terrierklubben. Tema av Anders Norén.