Skellefteå

11 juni 2016

Lokalavdelning: ÖNTeK , 136 vuxna hundar och 5 uppfödargrupper deltog

BEST IN SHOW
Domare: Tom Hehir

1. Snowfly’s Black Chrystal
English toy terrier
Ann Hjort

2. Uno Special Nové Kasio
Yorkshireterrier
Susanne Robertsson

3. Chill Out’s Mont Blanc
Miniatyrbullterrier
Morgan Bjuhr

4. Pride Staff’s Iron Sky
Staffordshire bullterrier
Maria Thörnlund

 

BIS VALP 4-6 MÅNADER
Domare: Tom Hehir

1. Matheriz Counting Cash
Staffordshire bullterrier
Maria Thörnlund

2. Norrstjärnans Mizzy
Jack russell terrier
Eva Lena Andersson

3. Acela’s Most Of Love Charlie
Yorkshireterrier
Max Malm

4. Framgang Boy George
Miniatyrbullterrier
Stefanie Niedergesäss

 

BIS VALP 6-9 MÅNADER
Domare: Tom Hehir

1. Border Fialis Charmiga Maya
Borderterrier
Ann-Sofi Nilsson

2. Vehnäpellon Ikuinen Timantti
Irish softcoated wheaten terrier
Lena Haglund

3. Rennam Tyrara’s Tip Top
Staffordshire bullterrier
Charlott Jakobsson

4. Nordic Jax Hug Me Pumbaa
Jack russell terrier
Marina Öhlund

 

BIS JUNIOR
Domare: Tom Hehir

1. Buffalo Bull’s Oh La La Ola
Bullterrier
Olivia Hammarstrand

2. Pride Staff’s Iron Sky
Staffordshire bullterrier
Maria Thörnlund

3. Great Bernina’s Pink Lady
English toy terrier
Ann-Mari Suominen, Satu Ahtinen

4. Fröken Fräkens Gw Pärsson
Parson russell terrier
Linda Nilsson

 

BIS UNGHUND
Domare: Falk Siewert

1. Rockamore Lyra
Borderterrier
Sune Axelsson

2. Galactic Defender Midwinter Moon
Bedlingtonterrier
Mimmi Naarttijärvi

3. Abadene Otello
Släthårig foxterrier
Carina Lundgren, Olavi Tuovinen

4. Snowfly’s Black Crystal
English toy terrier
Ann Hjort

 

BIS BRUKS/JAKT
Domare: Falk Siewert

1. Jack Moon Harrison Schmitt
Jack russell terrier
Jessica Karlsson

BIS VETERAN
Domare: Falk Siewert

1. Sarotiinan Athos
Jack russell terrier
Minna Pelander

2. Guldkvistens Elaiza
Irish softcoated wheaten terrier
Mona Viklund

3. Great Bernina’s Dilliputti
English toy terrier
Anne-Mari Suoniemi

4. Worrigal King Of Camelot
Miniatyrbullterrier
Camilla Bergman

 

BIS AVELSGRUPP
Domare: Falk Siewert

1. Matheriz
Staffordshire bullterrier
Maria Törnlund

 

BIS UPPFÖDARGRUPP 
Domare: Falk Siewert

1. Matheriz
Staffordshire bullterrier
Maria Törnlund

2. Galactic
Bedlingtonterrier
Eva Naarttijärvi

3. Bella Cosa
Irish softcoated wheaten terrier
Lena Haglund Jakobsson

4. Fröken Fräkens
Parson russell terrier
Anne Karlsson

 

 

 

© 2017 Svenska Terrierklubben. Tema av Anders Norén.