22 maj 2016

LOKALKLUBB: SYDSVENSKA TERRIERKLUBBEN

348 vuxna hundar och 4 uppfödargrupper deltog

 

BEST IN SHOW
Domare: András Korózs

1. Cameron Brain Storm
Irish soft coated wheaten terrier
Fasnacht Gunilla, Hulthén Helén

2. Forlegd Zazzy-Severus
Sealyhamterrier
Åhs Fredrik, Olga Forlicz

3. Big Lady’s Micro-Nikita
Lakelandterrier
Hunt Ann, Hunt Bert

4. Residenset’s All Time High
Släthårig foxterrier
Lundén Ewa

 

BIS VALP 4-6 MÅNADER
Domare: Ingrid Borchorst

1. Smash Tip Top Nillatorp
West highland white terrier
Körner Krakau Gunilla

2. Honeyrags Vanessa Clover
Irish softcoated wheaten terrier
Hellsing Sandra

3. Killkenny’s Zaffran From Eden
Släthårig foxterrier
Kryhl Susanne

4. Saltisgårdens Champagne Charlie
Jack russell terrier
Saltzman Ingrid

 

BIS VALP 6-9 MÅNADER
Domare: Anne Klaas

1. Willow Wind First Class Firecracker
Bedlingtonterrier
Lyberg Ann-Marie

2. Goldsand’s Maxelle
Jack russell terrier
Hagström Gertrud, Hagström Thomas

3. Allta Madra Hyacint For Hubban
Irish softcoated wheaten terrier
Hübinette Anne

4. Karballido Staffs Shotgun-Longstep
American staffordshire terrier
Jose Ignacio, Andres Carballido

 

BIS JUNIOR
Domare: Ekaterina Senashenko

1. Merrymac Zinnia Of Gold Again
Irländsk terrier
Hagström Gertrud, Hagström Thomas

2. Hjohoo’s Hjo Got That Look
Carinterrier
Teodorsson Elisabeth

3. Zipreno Establishing History
American staffordshire terrier
Mohaddes Hossein

4. Twinstripe Catacombe Rose
English toy terrier
Huttunen Marja

 

BIS UNGHUND  
Domare: Helge Kvivesen

1. Big Lady’s Micro-Nikita
Lakelandterrier
Hunt Ann, Hunt Bert

2. Posh Party Dj
West highland white terrier
Persson Inger

3. Party-Line’s String Of Pearls
Kerry blue terrier
Ivarsson Christer

4. Zican’s Bz Eye Catcher
American staffordshire terrier
Hansson Frida, Benjaminson Cecilia

 

BIS BRUKS/JAKT
Domare: Helge Kvivesen

1. Ingo
Jack russell terrier
Fransson Holm Cecilia

 

BIS VETERAN
Domare: Ingrid Borchorst

1. Bodils Bea
Släthårig foxterrier
Kryhl Susanne

2. Lillgårdens Blue Letzia
Silkyterrier
Allrin Eva

 

 

BIS UPPFÖDARGRUPP  
Domare: Ekaterina Senashenko

1. Cameron
Irish softcoated wheaten terrier
Hulthén Helén

2. Zipreno
American staffordshire terrier
Mohaddes Hossein, Svensson Katarina

3. Lillgårdens
Silkyterrier
Allrin Eva, Allrin Josephine

4. Sjöbolyckans
Dandie dinmont terrier
Andersson Janette

 

JUNIORHANDLING
Domare: Emelie Fransson Iskandarani

1. Ida Olofsson

BARN MED HUND
Domare: Emelie Fransson Iskandarani

1. Jaquline